Vznik, vývoj a poslání TSO
Společenský život člověka je stále zapojen do třech sociálních sfér - politikou, kulturou a ekonomikou. Poznáním a uplatněním zákonitostí těchto sfér se zabývá TSO. Ta nebyla vymyšlena, ale byla objevena, promyšlena a popsána ve dvou časových obdobích:
1. Do povědomí světové veřejnosti vstoupila TSO na přelomu 19. a 20. století objevem filozofa a badatele Rudolfa Steinera jako zákonitosti a vztahy sociálních sfér – politiky, kultury a ekonomiky. Ty představují tzv. Horní trojnost (sféru metodickou).
2. Na přelomu 20. a 21. století vnesla moravská iniciativa do TSO zákonitosti reálného života jež zrcadlí - obec, rodina a živnost v tzv. Dolní trojnosti (sféra výkonná).
Moravská iniciativa říká: TSO máme za jeden z nejlepších léků na zkaženost dnešní doby. Jako Rudolf Steiner i my jdeme s tímto lékem proti „normálnímu“ proudu, a tedy nutně narážíme na všech stranách na odpor. Michelangelo Buonaroti však řekl: „Čím větší klade materiál odpor, tím trvanlivější je dílo!“
Cílem TSO je, aby lépe fungoval mechanismus chodu společnosti –
abychom žili lidsky důstojnější život a nesli následky svých vlastních rozhodnutí,
nikoliv rozhodnutí druhých, tak jako se to děje doposud.
Skutečnost, že samotní politikové nevědí nebo nechtějí vědět, kam vývoj směřuje, ukazuje, že to nejsou oni, kdo v jednotlivých státech světa vládne. Téměř všude dnes vládnou nadnárodní banky, u nichž je celý svět zadlužen. Protože tyto banky nepatří žádnému státu, nemohou být jiné než soukromé. To, co se nepodařilo vojenskou mocí Alexandru Velikému, Napoleonovi, Hitlerovi aj., to se podařilo moci peněz libovolně tisknutých bezejmennými soukromníky. Tito soukromníci skrytí v pozadí bank drží opratě tzv. „vlád demokratických států“:
„Dejte mi kontrolu nad penězi a nebude hrát žádnou roli, kdo vytváří zákony‘'. (Rothschild)
Moc peněz ekonomické totality podmanila většinu světa. Něco podobného (v evropském měřítku) se událo ve starověku vojenskou expanzí antického Říma. Kdyby zůstalo jen u cílů Říma, byla by tato říše sociálním zlem. Stalo se však něco, o co Řím neusiloval - jednota jeho říše umožnila bleskové rozšíření křesťanství. Umožní-li dnes jednota Evropy rozšíření TSO, může být totalitní zlo opět obráceno ve prospěch člověka.
"Ze všech forem tyranie je nejobscénnější diktatura bohatství a peněz." J.P. Morgan, bankéř
Kdy už prohlédneme hru peněz a totalit, jejichž přímo výkladní skříní je střední Evropa? Poučíme se z nástroje poznání – z historie? Např. - po rozpadu Rakouska-Uherska se nově vzniklý Československý stát stal kořistí totalitní liberální ekonomie. Ta byla v roce 1939 nahrazena kulturní totalitou protektorátu Čech a Moravy, po druhé světové válce pak politickou vládou jedné strany. Když jsme v listopadu 1989 zatoužili po změně, zvolili jsme si opět totalitu, tentokrát ekonomickou. Tím se uzavřel bludný kruh, v němž budeme nespokojeně bloudit stále dokola, dokud se neodhodláme vzít odpovědnost za svůj život do vlastních rukou.
Jaký je smysl sociálního vývoje?
Poučit se, a vyvodit z poučení takové důsledky,
aby už nikdy nemohly vládnout poměry, s nimiž nejsme spokojeni.
Člověka je důstojné, aby byl svrchovaným pánem sebe sama. Člověka je nedůstojná nevědomost, nevolnost (aby byl ovládán cizí vůlí jako nesvéprávný) a zvůle (aby svou vůlí potlačoval vůli svéprávného).